Небажана вагітність негативно позначається на психологічному стані жінки, а її переривання несе значний ризик для жіночого організму. Тому при високій ймовірності незапланованого зачаття має сенс використовувати засоби екстреної контрацепції. Вони захищають від незапланованого запліднення безпосередньо після статевого акту. Чим раніше вжиті заходи, тим вище буде ефективність цього методу. Такі засоби блокують наступ овуляції і не дають яйцеклітині закріпитися на стінці матки. При правильному використанні посткоїтальні контрацептиви не завдадуть шкоди здоров’ю і допоможуть запобігти настання небажаної вагітності.
Методи екстреної контрацепції
Сучасна медицина пропонує дві основні форми посткоїтальної контрацепції:
- Таблетки на основі гестогенів або антіпрогестінов – їх потрібно приймати не пізніше трьох діб після статевого акту. До кінця цього періоду контрацептивний ефект препарату значно знижується. Приймати таблетки потрібно за інструкцією. Слід строго дотримуватися дозування і часовий інтервал. Вживати препарат потрібно натщесерце або через кілька годин після прийому їжі, запиваючи великою кількістю води.
Такі препарати продаються в аптечній мережі без рецепта, але для підбору гормоносодержащіх таблеток краще звернутися до лікаря. Він призначить екстрене протизаплідний засіб відповідно до індивідуальних особливостей вашого організму.
- Внутрішньоматкові спіралі, які містять мідь – їх встановлюють в порожнину матки протягом 5 діб після незахищеного сексу. Мідь змінює біологічний склад внутрішньоматкової середовища, завдяки чому сповільнюється робота яйцеклітин, а сперматозоїди стають не такими активними. Якщо запліднення вже відбулося, спіраль не дозволяє заплідненої яйцеклітини досягти матки.
Перевага цього методу в тому, що він не змінює жіночий гормональний фон. Застосування спіралі не провокує зниження лібідо, перепади настрою та інші порушення, пов’язані з гормональними змінами. Для її установки слід звернутися до лікаря-гінеколога. Попередньо потрібно пройти ряд обстежень, які включають аналіз крові, мазок на мікрофлору, ультразвукове дослідження органів малого таза. Після установки протизаплідної спіралі жінка може використовувати її як постійне контрацептивний засіб.
Обидва способи екстреної контрацепції при правильному використанні запобігають до 95% випадків небажаної вагітності. Однак, їх не можна використовувати на регулярній основі, щоб не нашкодити організму. Зловживання посткоїтальними контрацептивами загрожує порушеннями гормонального фону, посиленням побічних ефектів, безпліддям ендокринного типу, зниженням ефективності. Тому фахівці не рекомендують вдаватися до таких способів частіше двох-трьох разів на рік.
При виборі методу екстреної контрацепції потрібно прислухатися до рекомендацій лікаря. Він призначить відповідний засіб виходячи з вашого віку, супутніх захворювань, стану гормонального фону.
Як працює екстрена контрацепція?
Засоби для екстреного запобігання вагітності блокують запліднення наступним чином:
- порушують процес дозрівання фолікулів;
- пригнічують і затримують овуляцію;
- не дають заплідненої яйцеклітини закріпитися в матці.
Деякі препарати збільшують в’язкість слизу в шийці матки, що додатково зменшує активність сперматозоїдів.
Фактори, які впливають на ефективність посткоїтальних контрацептивів:
- обраний препарат;
- часовий інтервал від статевого акту до прийому таблеток або установки кошти;
- фаза циклу;
- індекс маси тіла жінки;
- день менструального циклу.
Дія екстреної контрацепції зводить до мінімуму ризик запліднення, але не виключає його повністю. Щоб зрозуміти, що контрацептив подіяв, потрібно дочекатися менструації. При затримці слід зробити тест на вагітність. Ще один спосіб переконатися в ефективності контрацепції – здати аналіз на Крові на ХГЧ – хоріонічний гонадотропін. Наявність цього гормону в крові жінки говорить про вагітність. Тест на ХГЧ інформативний не раніше, ніж через тиждень після незахищеного сексу. Враховуйте, що вже настала вагітність перервати за допомогою посткоїтальних контрацептивів неможливо. Правильне застосування невідкладних методів контрацепції не робить негативного впливу на плід і не впливає на фертильність.
Коли можна використовувати методи екстреної контрацепції?
Екстрені методи підходять для використання в наступних випадках:
- незахищений статевий акт;
- помилки в застосуванні інших контрацептивів;
- секс з примусу або згвалтування – в цих випадках таблетована форма краще спіралі, так як існує ризик інфікування;
- зісковзування або розрив презерватива;
- прорахунки при використанні календарного методу;
- невдала спроба перервати статевий акт;
- похибка при застосуванні оральних контрацептивів.
Фактори, які знижують ефективність екстрених методів:
- патології шлунково-кишкового тракту;
- значне перевищення маси тіла;
- прийом деяких антибіотиків або інших ліків.
Після застосування екстреної контрацепції бажане перший час користуватися бар’єрними способами запобігання – наприклад, презервативами Masculan Extra Double Protextion. Це доступний засіб, який не тільки запобіжить небажану вагітність, але і захистить від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Уникайте таких народних засобів екстреної контрацепції, як гарячі ванни, відвари трав, спринцювання піхви оцтом або соком лимона. Використовуйте тільки медичні засоби з доведеною ефективністю, схвалені фахівцями.
Екстрена контрацепція: протипоказання і побічні ефекти
Засоби невідкладної контрацепції підходять всім дівчатам і жінкам фертильного віку, за винятком деяких протипоказань. До них відносять:
- вагітність;
- підлітковий вік;
- тромбофлебіт та інші захворювання, пов’язані з утворенням тромбів;
- злоякісні пухлини молочних залоз, шийки матки, ендометрія;
- неменструальні кровотечі зі статевих органів;
- важкі патології печінки;
- порушення згортання крові;
- тривалий стаж активного куріння;
- запальні процеси в малому тазу;
- підвищена чутливість до компонентів препарату;
- терапія глюкокортикостеріодами або антикоагулянтами;
- септичний аборт в анамнезі.
Відносним протипоказанням є грудне вигодовування. Якщо все ж з’явилася необхідність скористатися таблетованій формою, потрібно протягом доби утриматися від годування дитини. Також не рекомендується користуватися невідкладної контрацепцією, якщо ви вже застосовували один з таких методів в поточному менструальному циклі.
Найбільш поширені побічні ефекти:
- мігрень;
- запаморочення;
- перепади настрою;
- підвищена стомлюваність;
- алергічні реакції;
- порушення циклу, збільшення його тривалості до 50 днів;
- підвищення температури тіла;
- розлади стільця;
- хворобливі відчуття в молочних залозах;
- нудота, блювота-зустрічаються рідко.
Перераховані явища зустрічаються досить рідко і проходять протягом двох-трьох днів.
Якщо блювота виникла протягом двох годин після прийому екстрених протизаплідних таблеток, дозування потрібно повторити. Незважаючи на ймовірність побічних ефектів, лікарі сходяться на думці, що екстрена контрацепція після статевого акту принесе набагато менше шкоди організму, ніж аборт.
Пам’ятайте, що посткоїтальна контрацепція не захищає від інфекцій, для цих цілей найкраще підходять презервативи. Їх можна поєднувати з лубрикантами на водяній основі – наприклад, Masculan Lubricant Green Apple з ароматом зеленого яблука.
Не користуйтеся засобами екстреної контрацепції після статевого акту на постійній основі, щоб не нашкодити організму. Намагайтеся уникати таких низькоефективних методів як перерваний статевий акт, календарне спостереження або вимірювання базальної температури. Вони не можуть забезпечити надійний захист від небажаної вагітності. Ефективна контрацепція-важлива частина турботи про репродуктивне здоров’я жінки. Для підбору дієвих контрацептивних методів звертайтеся до свого гінеколога.
Другие новости
Гормональна контрацепція входить в трійку лідерів серед методів, використовуваних для захисту від небажаної вагітності. В окремих країнах (наприклад, Бельгії, Франції, Єгипті, Індонезії) її популярність настільки висока
Відповідальний підхід до планування вагітності захищає жінку від ризиків, пов’язаних з абортами. Сьогодні медицина пропонує великий вибір способів, що перешкоджають незапланованого зачаття