Сучасні методи контрацепції: переваги і недоліки

Відповідальний підхід до планування вагітності захищає жінку від ризиків, пов’язаних з абортами. Сьогодні медицина пропонує великий вибір способів, що перешкоджають незапланованого зачаття. Сучасні методи і засоби контрацепції розроблені з урахуванням особливостей жіночого організму. Вони надійні, безпечні і зручні у використанні.

У кожного контрацептиву є свої протипоказання і побічні ефекти. Перед тим, як вибрати протизаплідний засіб, бажано відвідати лікаря і пройти додаткові обстеження. Фактори, які впливають на вибір контрацептивів:

  • вік жінки;
  • спосіб життя;
  • стан гормонального фону;
  • схильність до утворення тромбів;
  • супутні захворювання.

Вибирати способи для захисту від небажаної вагітності потрібно спираючись на рекомендації гінеколога. Але остаточний вибір засобів сучасної контрацепції завжди залишається за жінкою.

современная контрацепция фото

Хірургічний метод

Хірургічним способом можуть скористатися як чоловіки, так і жінки. Він дає високу ефективність-практично 100% і не впливає на гормональний фон і фізіологію.

Жінкам проводять стерилізацію-блокування прохідності маткових труб, яка досягається шляхом перев’язки або висічення частини труб.

Чоловікам роблять вазектомію-перев’язку і перетин сім’явивідних проток, в результаті якої сперматозоїди втрачають здатність потрапляти в еякулят. Контрацептивний ефект настає через три місяці після процедури.

Плюси: висока надійність методу, відсутність впливу на фізіологічні процеси організму.

Мінуси: як при будь-якому оперативному втручанні, після перев’язки маткових труб і вазектомії можуть виникнути ускладнення.

Хірургічні методи незворотні, тому до їх використання потрібно підходити обдумано.

Hirurgicheskij metod kontracepcii

Бар’єрні методи

Сюди відносять засоби, які створюють механічний бар’єр для проникнення сперматозоїдів в порожнину матки. Найдоступніше і поширене бар’єрний засіб – чоловічі презервативи, які виробляють з латексу. Правильне використання презерватива захищає від небажаної вагітності і знижує ризик захворювань, що передаються статевим шляхом. При розриві або зісковзуванні презерватива під час статевого акту потрібно додатково скористатися засобами екстреної контрацепції.

Сьогодні ринок пропонує великий вибір презервативів різних видів, кольорів, фактур, які здатні урізноманітнити сексуальне життя. Наприклад, презервативи Masculan Ribbed + Dotted, латексну поверхню якого доповнюють кільця і пухирці, здатні посилити відчуття обох партнерів. Для бездоганного ковзання можна додатково використовувати зволожуючу гель-мастило Masculan Lubricant Silk або будь-який інший лубрикант на водній основі.

Плюси: доступність, низька вартість, різноманітність моделей, захист від ВІЛ та інших інфекцій,

Мінуси: можливе зниження чутливості, небезпека розриву і зісковзування.

До жіночих бар’єрних засобів відносять:

  • діафрагму-латексний ковпачок, в основі якого знаходиться металеве кільце. Її вводять в піхву до початку статевого акту і надягають на шийку матки. Після сексу діафрагма повинна знаходиться всередині протягом 6 годин. Це багаторазовий засіб, який потрібно мити з милом і сушити після кожного використання.

Плюси: мінімум побічних ефектів, можливість багаторазового використання.

Мінуси: іноді виникають складнощі при введенні, потрібна регулярна гігієнічна обробка.

  • цервікальний ковпачок-різновид діафрагми, яка покриває тільки шийку матки. Ковпачок також надягається до статевого акту і повинен залишатися в піхву протягом 8 годин після коїтусу. Для підвищення протизаплідного ефекту ковпачок і діафрагму потрібно використовувати в поєднанні зі сперміцидами. Розмір цих пристосувань підбирається індивідуально на прийомі у гінеколога.

Плюси: захист від попадання інфекції в цервікальний канал, можливість багаторазового використання.

Мінуси: ймовірність дискомфорту на початкових етапах застосування.

  • жіночі презервативи-трубка з еластичного матеріалу з кільцями на кінцях, одне з яких вводиться всередину піхви, а друге залишається зовні. Жіночий презерватив не дає сперматозоїдам проникнути в піхву і захищає жінку від проникнення інфекцій.

Плюси: захищає від ВІЛ, сифілісу, хламідіозу, інших захворювань, підходить людям з алергією на латекс.

Мінуси: висока вартість, можуть виникнути труднощі з введенням, не можна додатково скористатися мастилом.

барьерные методы контрацепции фото

Хімічний метод

Цей метод заснований на дії сперміцидів – речовин, які руйнують сперматозоїди. Сперміцидні препарати випускають у вигляді кремів, гелів, вагінальних свічок, таблеток, пінних аерозолів. Для підвищення контрацептивної дії їх можна застосовувати разом з презервативами, вагінальними кільцями, діафрагмою. Зручні при рідкісних статевих контактах, підходять годуючим мамам.

Плюси: доступна ціна, додаткове зволоження піхви, мінімум побічних ефектів.

Мінуси: короткий термін дії, можливі алергічні реакції, не підходять в якості постійної контрацепції.

Гормональні препарати

Гормональна контрацепція грунтується на застосуванні штучних аналогів жіночих гормонів. Сюди відносять:

  • Таблетки-один з найбільш ефективних сучасних методів контрацепції. Являють собою препарати на основі прогестину або естрогенів, які потрібно приймати за строго встановленою схемою. Кращі Для жінок від 18 до 35 років. Сучасні оральні контрацептиви містять низькі дози гормонів, добре переносяться, не сприяють набору ваги, мають мінімум побічних ефектів. Похибки в застосуванні препаратів-пропуск таблетки, несвоєчасний прийом знижують протизаплідний ефект і підвищують ризик запліднення. Блювота, діарея, прийом деяких антибіотиків знижують дію оральної контрацепції.

Плюси: усувають порушення менструального циклу, знижують частоту запальних захворювань органів малого таза, при дотриманні правил застосування ефективність становить понад 99%.

Мінуси: великий список протипоказань, потрібно постійно пам’ятати про схему прийому.

  • Вагінальне кільце-еластичне полімерне пристосування, яке вводиться в піхву на три тижні. Містить естроген і прогестерон, які пригнічують овуляцію. Засіб підходить жінкам, які мають постійного статевого партнера і ведуть активне статеве життя.

Плюси: надійний протизаплідний ефект, хороша переносимість.

Мінуси: деякі жінки можуть відчувати дискомфорт, відчуття стороннього тіла в піхву.

  • Контрацептивний пластир-кріпиться до шкіри, виділяє синтетичні гормони, які проникають через шкіру в кровотік і перешкоджають овуляції. Схема застосування пластиру нагадує прийом оральних контрацептивів: засіб використовують три тижні, потім роблять перерву на один тиждень. Кожні сім днів потрібно наклеювати новий пластир. Це сучасний засіб контрацепції добре переноситься і при правильному використанні показує високу надійність.

Плюси: зручність в застосуванні, не впливає на гормональний фон жінки.

Мінуси: в рідкісних випадках викликає роздратування шкіри, вживання деяких ліків, трав’яних добавок знижує ефективність пластиру.

  • Ін’єкції на основі гестагенів-вводять внутрішньом’язово, протизаплідний ефект триває близько трьох місяців. Ін’єкції підходить жінкам, яким протипоказані препарати, що містять естроген. В якості рідкісних побічних ефектів можуть виникнути кров’янисті виділення, невелика надбавка у вазі, при тривалому застосуванні є ризик розвитку остеопорозу.

Плюси: тривале протизаплідну дію, відсутність спеціальних маніпуляцій перед сексом.

Мінуси: для відновлення фертильності може знадобитися тривалий час – до року.

  • Імплантати, що містять гормон левоноргестрел – одне з найнадійніших контрацептивних засобів, вводяться під шкіру в районі ліктя або плеча. Гормон вивільняється протягом декількох років, пригнічуючи овуляцію. Процедура введення імплантату швидка і безболісна. Метод підходить для жінок, яким протипоказана внутрішньоматкова спіраль. Після видалення імплантату здатність завагітніти швидко повертається.

Плюси: тривалість контрацептивного ефекту, швидке відновлення фертильних функцій.

Мінуси: необхідність хірургічних маніпуляцій, можливий побічний ефект у вигляді кров’яних виділень.

Внутрішньоматкові засоби

Такі контрацептиви мають тривалу дію, деякі з них можуть залишатися в організмі жінки до 10 років. Вони вводяться в порожнину матки, де створюють несприятливі умови для зачаття. Установкою спіралі займається лікар.

Види внутрішньоматкових засобів:

  1. Спіраль на основі міді, яка має сперміцидну дію.
  2. Спіраль на основі гормонів – Т-подібне пристосування, що містить прогестерон або левоноргестрел.

Внутрішньоматкові спіралі не захищають від проникнення інфекцій, тому бажано використовувати цей спосіб при наявності постійного здорового партнера. До введення спіралі жінці попередньо потрібно пройти медичні обстеження-здати аналізи крові, сечі, мазок на флору, цитологію, зробити УЗД органів малого таза. Внутрішньоматкові спіралі цілком відповідають сучасним принципам контрацепції – вони ефективні, безпечні, мають мінімум побічних ефектів.

Плюси: швидке відновлення дітородної функції після видалення спіралі, тривалий термін дії, підходить для жінок, які годують грудьми.

Мінуси: неможливість встановити засіб самостійно, не підходить жінкам, у яких в анамнезі є запальні захворювання малого таза.

Не існує єдиного безпечного, на 100% ефективного засобу для запобігання від небажаної вагітності. На різних етапах життя жінка може пробувати різні сучасні види контрацепції, підбирати найбільш зручні і відповідні для її способу життя. Головне-слідувати правилам використання контрацептивів, прислухатися до власного організму і рекомендацій гінеколога.

Другие новости

экстренная контрацепция картинка
Екстрена контрацепція: методи, принцип дії, правила застосування

Небажана вагітність негативно позначається на психологічному стані жінки, а її переривання несе значний ризик для жіночого організму

Екстрена контрацепція: методи, принцип дії, правила застосування
внутриматочные методы контрацепции фото
Внутрішньоматкова контрацепція як ефективний засіб запобігання від небажаної вагітності

Внутрішньоматкова контрацепція-поширений метод захисту від небажаної вагітності. Дослідження показують, що протягом першого року після

Внутрішньоматкова контрацепція як ефективний засіб запобігання від небажаної вагітності