Перетворення дівчинки в дівчину і хлопчика в чоловіка – хвилюючий період, що викликає чимало тривог у дітей і їх батьків. Крім дозрівання статевих органів, він супроводжується кардинальною перебудовою гормональної системи і різкими тілесними змінами. Звідси-нестійкий настрій, капризи, підвищена чутливість до критики, вимогливість до себе, загострене бажання справедливості і страх перед майбутнім.
В якому віці починається дозрівання?
Запускають роботу репродуктивної системи гормони, що виділяються гіпоталамусом і гіпофізом (ділянки головного мозку, що відповідають за статеву поведінку). І у кожної дитини цей процес відбувається по-різному. Щоб зрозуміти, в якому віці приблизно чекати дозрівання, варто подивитися на батьків. Якщо у мами менструації почалися в 13-14 років, то з великою ймовірністю у дочки статеві зміни відбудуться не раніше. Аналогічна закономірність простежується і по чоловічій лінії.
Однак генетика не є єдиним фактором, який визначає терміни дозрівання. Коли починається дорослішання статевої системи, залежить і від інших причин:
- Загального стану здоров’я. На роботу репродуктивних органів впливають всі періоди життя дитини, починаючи з внутрішньоутробного. Ускладнені пологи, стреси, хронічні захворювання, фізичні перевантаження можуть вносити корективи в терміни пубертату.
- Маси тіла. Надмірна вага призводить до дисбалансу статевих гормонів, через що у дівчаток спостерігаються порушення менструацій, а у хлопчиків запізнюється процес дозрівання. Жорсткі дієти і дефіцит маси також негативно відбиваються на роботі репродуктивної системи і можливості зачати дитину в майбутньому.
- Етнічна приналежність. Помічено, що статева зрілість у афроамериканок і латиноамериканок настає раніше, ніж у світлошкірих підлітків.
- Харчування. Через насиченість продуктів “псевдогормонами”, які вбудовуються в організм людини, пубертат у сучасних дітей настає раніше, ніж в попередніх поколіннях.
В середньому статеве дозрівання у дівчаток починається у віці 11 років, у хлопчиків – в 13 (нормальними інтервалами вважаються 8-13 років і 9-14 років відповідно). Триває ж період дорослішання до 16-17 років у дівчат і до 19-20 – у юнаків. Сильні відхилення від нормальних термінів вимагають уваги, так як можуть говорити про проблеми зі здоров’ям. Наприклад, передчасний пубертат часто провокують пухлини головного мозку, а відсутність зростання молочних залоз – надмірне вироблення чоловічих гормонів.
Діти, що відстають в статевому розвитку від однолітків, можуть відчувати занепокоєння, вважати себе збитковими, ставати об’єктами насмішок. Ніяково себе почувають і підлітки, які дорослішають занадто швидко. І тим, і іншим потрібна підтримка з боку батьків. При ранньому дозріванні важливо не пропустити момент початку менструацій, щоб дівчинка не злякалася. А якщо в сім’ї були випадки пізнього дорослішання, потрібно розповісти про них дитині, щоб заспокоїти.
Статеве дозрівання: особливості у хлопчиків і дівчаток
Терміни пубертату у дітей різної статі не збігаються, тому в одному класі можуть спостерігатися різкі контрасти в зовнішності і поведінці. І якщо рано подорослішали хлопчики набувають високу самооцінку і популярність, то передчасно дозрілі дівчинки відчувають себе невпевнено, можуть страждати від депресії і розладів харчової поведінки.
Загальним для обох статей в перехідному періоді є різкий набір ваги і зростання. Причому сильний стрибок спостерігається в перші підліткові роки, а після сповільнюється. Решта зміни в зовнішності відбуваються по-різному. Емоційне сприйняття дозрівання багато в чому залежить від атмосфери в сім’ї: чим вона доверительнее, тим спокійніше дитина ставиться до «оскаженілому» тілу і стрибків статевих гормонів.
Дівчинка стає дівчиною
Для початку жіночого пубертату характерно збільшення молочних залоз. Причому нерідко груди розвивається нерівномірно, стрибкоподібно. Спочатку набухає навколососкова область, після сама заліза. Спочатку груди має конічну форму, а після округляється. Далі починають рости волосся в зоні статевих органів і пахвовій області. Збільшуються стегна, змінюється характер шкіри. Приблизно до 12-13 років починаються менструації. Інтервал між першими ознаками дозрівання і появою виділень зазвичай становить 2-3 роки.
У цей період важливо пояснити дівчинці, що:
- Одна груди може рости швидше, а інша – повільніше, але згодом різниця нівелюється.
- Посилений апетит і різкий стрибок ваги – це нормально. До кінця пубертату тіло дівчини стає близьким до дорослого, а жорсткі обмеження в їжі можуть загальмувати процес.
- Іноді послідовність тілесних змін порушується, наприклад, спочатку можуть оформитися волосся на лобку, а вже після – збільшитися молочні залози.
- Протягом 1-2 років після початку менструацій можливі коливання тривалості і періодичності виділень.
Також важливо допомогти дівчинці-підлітку вибрати перший бюстгальтер, навчити її користуватися засобами жіночої гігієни, розповісти про наслідки раннього статевого життя. Не буде зайвим зводити її до гінеколога і познайомити зі способами контрацепції.
Хлопчик стає юнаком
Чоловіче дозрівання починається з інтенсивного розвитку статевих органів. Збільшується розмір яєчок і мошонки, з’являється волосся в області геніталій, подовжується і потовщується пеніс. Хлопчик стає вище, ширше в грудях і плечах. Ближче до 13-15 років під впливом тестостерону активно росте волосся під пахвами, на обличчі, інших частинах тіла. Яєчка починають виробляти сперму, періодично виникає ерекція і еякуляція. До 14-15 років стає помітним «адамове яблуко» і відбувається ломка голосу.
У цей період важливо пояснити хлопчикові, що:
- Незначний розвиток грудей в підлітковому періоді – це нормально і пройде самостійно.
- Тіло може рости нерівномірно і здаватися нескладним, але поступово прийде до балансу.
- Нічні полюції і неконтрольована ерекція в цьому віці природні.
- Розмір пеніса змінюється ближче до середини пубертатного періоду, а найважливішим є розвиток яєчок.
Здатність до продовження роду юнак набуває дещо пізніше, ніж можливість ерекції, однак важливо розповісти йому про наслідки незахищеного сексу. У міру дорослішання не завадить купити хлопчикові презервативи або показати, де вони зберігаються.
Можливі проблеми пубертату і їх вирішення
Статеве дозрівання-непростий етап в житті дітей і батьків. Крім тілесних змін, підліток стикається з психологічним дорослішанням, яке дається йому нелегко. Юнакові або дівчині хочеться отримати більше свободи, але в той же час вона здається йому лякаючою. Дитина бажає вийти з-під опіки батьків, але ще не готовий до самостійності. Вирішити цю дилему здатний тільки чуйний і Уважний дорослий, який зуміє знайти баланс між строгістю і м’якістю.
Дитина в підлітковому віці дуже вразливий до критики і чутливий до найменших змін зовнішності. Навіть милі особливості, на зразок веснянок або кучерявого волосся, можуть здаватися йому потворними і викликати невдоволення. А неприємні супутники статевого дозрівання-прищі, незграбність, сальні волосся, різкий запах поту – змушують соромитися свого тіла. Важливо пояснити дитині, що це тимчасові процеси, і навчити його більш ретельно ставитися до гігієни.
Всі діти проходять стадії статевого дозрівання в своєму темпі. І більшість розвивається без порушень. Але іноді не завадить консультація фахівця:
- Занадто ранній початок пубертату (до 8-9 років), як і відсутність його ознак в 14-15 років, має насторожити. Якщо в сім’ї не спостерігалося сильних відхилень від встановлених термінів, не буде зайвим звернутися до педіатра і ендокринолога.
- Невелика кількість прищів на обличчі підлітка – не причина для паніки: ретельна гігієна і здоровий раціон допоможуть взяти проблему під контроль. Але якщо статеве дозрівання супроводжується сильними шкірними запаленнями, краще записати дитину до дерматолога.
- Легкі спазми і дискомфорт під час менструацій у юних дівчат не виходять за рамки норми, але сильний біль або свербіж в області геніталій вимагають консультації гінеколога.
Статеве дозрівання-природний процес, але в цей період дитині особливо важлива батьківська підтримка. Його грубість, запальність або небажання спілкуватися можуть сигналізувати про неможливість впоратися з емоційним станом, а відсутність достовірної інформації спонукати до вивчення сумнівних джерел. Якщо самостійно налагодити відносини в родині не виходить, варто залучити помічника з боку – будь-якого значимого дорослого (тітку, брата, авторитетного вчителя) або хорошого психолога.
Другие новости
Внутрішньоматкова контрацепція-поширений метод захисту від небажаної вагітності. Дослідження показують, що протягом першого року після
Перший секс, незалежно від ступеня близькості партнерів, завжди залишається в пам’яті дівчини. Часом вона думає про нього з посмішкою або ностальгією, часом відчуває почуття неприязні і навіть смутку