Природою передбачено, що збудження у жінок супроводжується рясним виділенням генітальної мастила. У нормі її кількості достатньо для комфортного безболісного акту, але іноді в природному механізмі трапляються збої. Якщо сухість піхви турбує лише зрідка, варто завести в спальні лубрикант, який виручить в критичні моменти. Але якщо дефіцит вологи стає постійним супутником, доведеться з’ясувати причину і зайнятися лікуванням.
Чому виникає сухість у піхві?
Причин, що призводять до нестачі природного зволоження, дуже багато. Основна з них – це атрофічний вагініт, який спостерігається у половини жінок в період клімаксу і більш ніж у 70-80% через 5-10 років після настання менопаузи. В даному випадку сухість провокує дефіцит естрогенів, вироблення яких зменшується з віком. Слизова піхви поступово атрофується:
- внутрішній шар стає тоншим і сухішим;
- стінки втрачають еластичність і здатність розтягуватися;
- сам орган зменшується, гірше протистоїть травм і бактеріям.
При відсутності підтримуючої терапії проблема буде посилюватися, і старіючої жінці доведеться на регулярній основі користуватися зволожуючими препаратами. Секс без лубриканта після 60 років часто неможливий, так як вагінальна сухість робить проникнення неприємним і болючим, а також може стати причиною травм. Через брак молочної кислоти, утворення якої регулюють естрогени, слизова піхви стає більш вразливою до інфекцій.
Однак подібні проблеми знайомі не тільки жінкам в менопаузі. Дефіцит вагінальної мастила може бути викликаний і іншими факторами, що виникають як в зрілому, так і в молодому віці. Деякі стани проходять самостійно, не вимагаючи медичної допомоги. А багато захворювань успішно лікуються, дозволяючи повернути комфорт і радість сексу.
Коли сухість піхви-це норма?
Одна з поширених причин, що призводять до дефіциту мастила під час сексу, – природні коливання гормонального фону. Наприклад, вагінальна сухість часто з’являється у вагітних, може турбувати в період грудного вигодовування, до і після менструації, під час стресових ситуацій. Недостатня зволоженість піхви після пологів також вважається варіантом норми і проходить самостійно.
Іноді дефіцит вагінальної мастила-це просто особливість організму, така як підвищена чутливість до болю, сухість шкіри або слабке лібідо. В даному випадку під час статевих актів потрібно більше уваги приділяти прелюдії, не поспішати з проникненням в піхву і використовувати для зволоження ніжні гіпоалергенні мастила на водній основі. Специфічного лікування такі особливості не вимагають.
Індивідуальні реакції
Крім фізіологічних причин, приводити до вагінальної сухості можуть процеси, які здаються абсолютно не пов’язаними зі станом піхви. Найчастіше жіночий організм реагує дефіцитом зволоження у відповідь на алергени і зовнішні подразники. До факторів, негативно впливає на здоров’я слизової, відносять:
* використання порошків, презервативів, миючих засобів, туалетного паперу з ароматизаторами, ароматами і барвниками;
* занадто рідкісна або, навпаки, безладна статеве життя;
* недотримання правил інтимної гігієни, носіння синтетичної білизни, плавання в хлорованій воді;
* тривалий прийом оральних контрацептивів, антидепресантів, сечогінних, препаратів для лікування тиску і бронхіальної астми;
* шкідливі звички, в першу чергу-куріння і зловживання алкоголем;
* зниження імунітету, депресивні стани, підвищені емоційні та фізичні навантаження.
Тимчасовий дефіцит вагінальної мастила легко усувається самостійно, якщо скорегувати спосіб життя і прибрати контакт з алергенами. Не менш важливо підтримувати сталість інтимної мікрофлори, не зловживати спринцюваннями, своєчасно проліковувати місцеві інфекції.
Гінекологічні захворювання
В окрему групу причин, що провокують недолік природного мастила, відносять інфекційні та запальні ураження піхви. Найчастіша проблема, з якою час від часу стикається кожна жінка, – це кандидоз, більше відомий як молочниця. Крім порушення кислотно-лужного балансу, захворювання супроводжується свербінням, сирнистими виділеннями, дискомфортом під час сексу, що саме по собі ускладнює інтимне життя, не кажучи вже про сухість.
Також до зниження вироблення генітального секрету призводять ЗПСШ, які роблять статевий акт болючим і перешкоджають збудженню. У таких випадках вирішити проблему допоможе якісне лікування, підібране лікарем.
Серйозні порушення здоров’я
Людський організм-це збалансована система, будь-яка поломка в якій призводить до цілого ланцюжку наслідків. І вагінальна мікрофлора чуйно реагує на такі зміни. Вплинути на вироблення генітального секрету можуть серйозні Ендокринні, аутоімунні та інші системні захворювання:
- ожиріння і цукровий діабет. На тлі підвищеного рівня глюкози слизова піхви стає більш вразливою до патогенних мікроорганізмів і розвитку кандидозів, які супроводжуються сухістю.
- залізодефіцитна анемія. Недокрів’я провокує постійну втому, запаморочення, м’язову слабкість, лущення шкіри, погіршення стану слизових, в т.ч. в області геніталій.
- синдром Шегрена. Аутоімунне захворювання вражає сполучну тканину різних органів і призводить до сухості очей, рота, носоглотки, піхви. Може розвиватися як саме по собі, так і супроводжувати інші порушення здоров’я.
- злоякісні процеси. В даному випадку проблему провокує не сама хвороба, а проходження променевої або хіміотерапії.
Також дисбаланс мікрофлори і атрофічні ураження слизових можуть викликати гінекологічні операції, в першу чергу пов’язані з видаленням репродуктивних органів: матки або яєчників. В такому випадку коригувати стан повинен лікар, які призначить гормони і зволожуючі засоби.
Чи обов’язково боротися з сухістю піхви?
Генітальний секрет необхідний жінкам для підтримки здорового рівня pH і захисту від патогенних мікроорганізмів. Якщо залишити вагінальну сухість без уваги, нешкідливий дискомфорт стане передумовою до розвитку серйозних уражень піхви:
- грибкових захворювань і ерозії слизових;
- запальних процесів в області малого таза (кольпіт, цистит, аднексит, уретрит, ін.);
- інфекційних бактеріальних і вірусних хвороб, які легше передаються через мікротріщини і ранки.
Крім того, недолік вагінального секрету негативно відбивається на сексуальному житті обох партнерів. Деякі жінки зовсім відмовляються від близькості через сильного дискомфорту, тим самим погіршуючи відносини і позбавляючи себе розрядки.
Що робити при сухості піхви?
Це може здатися неправдоподібним, але в деяких африканських країнах і острівних державах практикується так званий «сухий секс», який здається представникам диких народностей більш збудливим. Для видалення вагінальної мастила використовуються різноманітні підручні матеріали: від антисептиків до піску і солі. Про те, що сухість піхви при статевому акті збільшує ризик зараження венеричними інфекціями малоосвічені люди, звичайно, не замислюються.
Але жителям розвинених країн повторювати такі експерименти ні до чого. Недолік вагінального секрету – не причина терпіти біль під час сексу і доводити себе до нервового виснаження через постійне дискомфорту. При тимчасовій або фізіологічної сухості допоможуть якісні лубриканти і зволожуючі засоби на основі гіалуронової кислоти, цілющих масел. Жінкам в пременопаузі може бути призначена замісна гормональна терапія, яка попередить різке падіння рівня естрогенів і атрофію тканин піхви.
Другие новости
Імовірність розриву презерватива при правильному застосуванні мінімальна. Статистика говорить, що на 1000 статевих актів припадає не більше 4 подібних епізодів. І найчастіше причина – в поганій якості латексу або порушення інструкції.
Ми з легкістю обговорюємо з партнером складні теми, мрії і плани, але коли розмова заходить про найнагальніший – про секс – ніяковіємо і не знаходимо слів. Але ж говорити про переваги, відчуття і фантазіях не просто нормально, а цілком природно