Природна контрацепція: яка буває і наскільки надійна

Незважаючи на низьку ефективність і масу альтернатив, природні методи контрацепції як і раніше зберігають Популярність. Згідно зі світовою статистикою їх використовують до 10% пар, які перебувають у шлюбі, а в країнах, що розвиваються – шанувальників такого захисту в 2-3 рази більше. І це незважаючи на те, що кожна п’ята жінка, яка обрала перерваний статевий акт для запобігання, вагітніє протягом року. Не дивно, що кількість абортів знижується дуже повільно.

Кому підійде природна контрацепція?

Передбачається, що біологічне запобігання-допоміжний спосіб попередити вагітність, який використовується тимчасово або в поєднанні з іншими заходами. Оскільки природна контрацепція не відноситься до високоефективних методів захисту, рекомендується доповнювати її презервативами, прийомом гормонів, внутрішньоматкової спіраллю, іншими засобами. Виняток можуть зробити пари, які не планують заводити дитину прямо зараз, але не будуть засмучені, якщо зачаття все-таки відбудеться.

В якості єдиного способу запобігання природну контрацепцію можна розглядати, якщо:

  1. відсутня можливість застосовувати інші види захисту з релігійних чи інших причин;
  2. пара серйозно підходить до відстеження “безпечних” днів і готова щомісяця відмовлятися від близькості на тиждень і більше;
  3. менструальний цикл жінки працює як годинник або відсутній через лактації.

Однак навіть дотримання всіх умов не дає гарантії більше 70-80%, і жоден гінеколог не порадить фізіологічний спосіб контрацепції в якості довготривалої заходи захисту. З огляду на кількість провалів (до 20-40 вагітностей на 100 жінок), його недоліки явно переважують гідності.

естественная контрацепция картинка

Види природної контрацепції: що вибрати?

Більшість пар, які відмовляються від презервативів і гормонального запобігання, використовують в якості захисту перерваний статевий акт, вважаючи його найбільш простим і надійним способом уникнути зачаття. Однак це помилка. Максимально ефективний природний метод контрацепції-температурний, який є і найбільш фізіологічним. Але є й інші варіанти. Розглянемо кожен з них.

Календарний

Суть методу зводиться до визначення «небезпечних» і «безпечних» днів, відповідно до яких організовується статеве життя. Сперматозоїди зберігають життєздатність в середньому до 3-5 днів. Яйцеклітина готова до запліднення протягом 24 годин після виходу з фолікула. Завдання партнерів, які бажають попередити вагітність, – не допустити їх зустрічі.
Щоб точно розрахувати “небезпечні” дні, рекомендується протягом півроку відстежувати цикл. Для цієї мети використовують спеціальні комп’ютерні Програми або звичайний календарик. Овуляція припадає на середину циклу і триває всього 1 добу, але утримуватися від сексу доведеться не менше 7-8 днів. Так, при 28-денному циклі потрібно виключити близькість на 11-17 добу (відлік ведеться з першого дня менструації).

Головний недолік календарного запобігання-низька ефективність. Індекс Перля (кількість зачаттів на 100 жінок, що використовують метод протягом 1 року) досягає 9-40%. Також його неможливо застосовувати при нерегулярному менструальному циклі.

календарный метод контрацепции фото
Woman Using Calendar On Digital Tablet At Home

Перерваний статевий акт

Один з найпопулярніших, але вкрай небажаних методів природного запобігання. Його суть зводиться до вилучення статевого члена з піхви до сім’явиверження. Еякуляція в такому випадку відбувається за межами жіночих геніталій, тим самим виключаючи вагітність. Однак все не так просто:

  • по-перше, у багатьох чоловіків спостерігається виділення деякої кількості сперми до сім’явиверження, якої достатньо для зачаття;
  • по-друге, еякулят з живота або стегон жінки може потрапити на геніталії і стати причиною вагітності;
  • по-третє, високий ризик упустити момент і не встигнути витягти пеніс, тим самим підвищуючи ризик зачаття.

Медики попереджають, що перерваний статевий акт негативно впливає на інтимне здоров’я обох партнерів, провокуючи проблеми з ерекцією, захворювання простати, застійні явища в малому тазу. Невисока і ефективність такого виду контрацепції: індекс Перля в даному випадку становить від 6 до 18 %.

Прерванный половой акт фото

Температурний

Відноситься до найефективніших методів природного запобігання, хоча поступається в надійності бар’єрної і гормональної контрацепції. Суть техніки полягає в щоденному контролі базальної температури для відстеження овуляції. Завмер роблять в прямій кишці або в піхву відразу після сну, натщесерце, не встаючи з ліжка (бажано не відкриваючи очей і одним і тим же градусником). Результати заносять в таблицю, за значеннями якої складають графік.

Овуляція супроводжується підвищенням температури на 0,3 – 0,6 °C, а безпосередньо перед нею фіксується незначне зниження показників. Утримуватися від сексу рекомендується з 1 дня циклу до дати підйому температури плюс 3 дні після неї. Більш щадні інструкції дозволяють виключити статеві контакти на 9 діб (6 днів до і 3 дні після овуляції). Залежно від обраної тактики індекс Перля складе від 2 до 16 %.

Варто враховувати, що надійність природного методу може серйозно знижуватися через температурні коливання на тлі недосипання, стресів, кишкових розладів, інших факторів. Підвищити ефективність дозволяє поєднання декількох видів біологічної контрацепції. Примітно, що спосіб використовують і для протилежної мети – планування зачаття.

температурный метод контрацепции фото

Маловідомі види природного запобігання

Біологічна контрацепція пропонує ще як мінімум 3 способи попередити вагітність, не вдаючись до гормональної терапії і презервативів. Але ці варіанти доступні не всім:

  1. Контроль за консистенцією цервікального слизу. Кожна жінка помічає зміни характеру вагінальних виділень протягом менструального циклу, що пов’язано з коливаннями гормонів. Перед овуляцією рідина стає рідкою, тягучою і прозорою, за текстурою нагадуючи яєчний білок. Потім вона змінюється липкою і густим слизом, яка не тягнеться. Передбачається, що заняття сексом безпечні через 3 дні після її появи і до початку менструації. Індекс Перля: 5-25 %.
  2. Метод лактаційної аменореї. У більшості жінок грудне вигодовування супроводжується відсутністю менструацій. Подібна реакція пояснюється фізіологічним придушенням овуляції на тлі смоктання молока дитиною. Природний спосіб контрацепції доступний жінкам протягом півроку після пологів за умови регулярного грудного вигодовування (не менше 6-10 разів на добу з інтервалом не більше 6 годин). Індекс Перля: 2-3 %.
  3. Тест на овуляцію. Майже не використовується в якості запобігання через високих витрат і трудомісткості. Передбачає застосування спеціальних тестів, що відстежують рівень гормонів в порції ранкової сечі. Контролюючи овуляцію, можна утриматися від сексу в потенційно «небезпечні» дні. Індекс Перля-5-6%.

Досить високу ефективність показує поєднання температурного і цервікального методів. В даному випадку надійність природного запобігання порівнянна з гормональною контрацепцією (індекс Перля – близько 0,3 %). Однак подібні варіанти захисту від вагітності вимагають жорсткого самоконтролю і точного дотримання інструкцій.

тест на овуляцию картинки

Переваги та недоліки біологічної контрацепції

До переваг методу відносять доступність для широкого кола осіб, відсутність протипоказань і попередньої підготовки, матеріальних витрат. Також плюсом природного запобігання є можливість швидкого відновлення фертильності, що підходить для пар, незабаром планують вагітність.

Однак недоліки більш вагомі. Фізіологічний спосіб не захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом, і показує недостатню ефективність (близько 70% в порівнянні з 95% і більше у презервативів і протизаплідних таблеток). Також не всім парам підійде тривалий період утримання.

Другие новости

как поговорить с ребенком о сексе фото
Як розмовляти про секс з дітьми

Інтерес до “дорослим” темам у маленьких членів сім’ї виникає досить рано. Уже в 3-4 роки дитина може запитати, як він з’явився на світ, а в дитячому саду – почати цікавитися статевими особливостями однолітків. Нічого нездорового в такій цікавості немає і реагувати на нього потрібно спокійно, без зайвої строгості

Як розмовляти про секс з дітьми
гормональные методы контрацепции картинка
Найважливіше про гормональні методи контрацепції

Гормональна контрацепція входить в трійку лідерів серед методів, використовуваних для захисту від небажаної вагітності. В окремих країнах (наприклад, Бельгії, Франції, Єгипті, Індонезії) її популярність настільки висока

Найважливіше про гормональні методи контрацепції